Októberben a japán Ogaszawara-szigetcsoporton belül, az Iwo Dzsima nevű sziget szomszédságában új japán sziget emelkedett ki a tengerből. A mintegy száz méter átmérőjű és 20 méter magas, vulkanikus képzödményt egy októberben kezdődő tengeralatti vulkánkitörés hozta létre Iwo Dzsima szomszádságában, amely a II. Világháború legvéresebb állóháborújá színhelye volt. Ha a kitörés folytatódik, az új sziget tovább növekedhet, de az sem kizárt, hogy váratlanul elmerül az óceánban, ahogyan sokszor megesett a térségben. Az így született szigetek nem mindig állnak stabil alapon. Gyakran megesik, hogy a tenger szintje alatt sok ezernyi “vulkanikus pálcika”…
Olvass tovább!Kategória: Kiemelt cikkeink
Paralimpia 2020 – Konkoly Zsófiáé az első magyar érem
Konkoly Zsófia ezüstérmet szerzett 400 méteres gyorsúszásban a tokiói paralimpián. Az S9-es kategória idei Európa-bajnoka megnyerte délelőtt az előfutamát és 4:44.74 perccel, a legjobb idővel jutott az esti döntőbe. A 19 éves pécsi úszó – akinek nem fejlődött ki rendesen a jobb karja – a fináléban is remekül versenyzett, és végül csak centimétereken múlt, hogy nem sikerült győznie. Száz és kétszáz méternél a negyedik helyen fordult, 250-nél azonban már a második helyen haladt a rajttól végig vezető ausztrál Lakeisha Patterson mögött. A táv hátralévő részében óriásit hajrázott, egyre jobban megközelítette…
Olvass tovább!Párt keresve érkezett Japánba egy déli szélesszájú orrszarvú
Tajvanról Japánba költöztettek át egy nőstény déli szélesszájú orrszarvút, hogy párra leljen. Emma helyi idő szerint június 8.-án este érkezett meg csaknem 16 órányi utazás után a japán Szaitama prefektúrabeli Tobu Állatkertbe, ahol már össze is ismertették első udvarlójelöltjével, a tízéves Morannel – írja a BBC hírportálja. Az ötéves nőstényt viszonylag nyugodt természete miatt választották ki az utazásra. Korábbi lakhelye, a tajvani Leofoo szafaripark munkatársai szerint az állat ritkán keveredett összetűzésbe társaival. Emellett kis termete is alkalmassá tette a tengerentúli szállításra. Átköltöztetésének célja az Ázsiában fogságban nevelt szélesszájú orrszarvúk számának…
Olvass tovább!Tíz évvel a japán földrengés és cunami után ismét járni kezdett egy buddhista templom órája
Ismét járni kezdett a jamamotói Fumondzsi templom órája tíz évvel az után, hogy a 2011 márciusában Japánban pusztító földrengés és cunami miatt megállt. A természeti katasztrófának több mint 18 ezer halálos áldozata volt és japán északkeleti partvidékén hatalmas károkat okozott – emlékeztetett a The Guardian cikke. A jamamotói Fumondzsi templom százéves órája a földrengés és az azt követő cunami alatt állt meg. Bár a katasztrófa után megtisztították, a mutatói többé nem mozdultak meg, azóta is emlékeztetve a tíz évvel ezelőtt történtekre. A Fumondzsi templom, amelyben az óra függ, pár száz…
Olvass tovább!Expressz hír! Mai japán Covid jelentés
Az utóbbi napokban hirtelen megemelkedett a tokiói és oszakai friss koronavírusos megbetegedések száma. A hétvégén enyhe csökkenés tapasztalható. A tokiói kormányzat vasárnap 421 új koronavírusos esetről számol be. Ez a szám szombatihoz képest 149 fővel csökkent. Oszaka 760 új fertőzöttet regisztrált, szombathoz viszonyítva 158-al kevesebbet. Tokióban az eredmény az április 8-án, 8.233 főn végzett vizsgálat eredménye. A fertőzöttek között a 20 év körüliek voltak többségben (138 fő), őket követték a 30 év körüliek (78 fő), 59 esetben pedig a megbetegedettek 60 évesek voltak. Tokióban 39 fő került súlyos állapotban kórházba.…
Olvass tovább!Aszakuszai séta
Aszakusza fő látnivalója a Szenszódzsi (浅草寺) templom, mely Tokió egyik legrégebbi és legnépszerűbb buddhista temploma. A templom bejárata, a híres mannydörgés-kapu Bejutni a Kaminarimonnak nevezett kapun, a templom külső kapuján keresztül lehetséges, mely után a Nakamisze-dóri utcáján (mely egy igazi vásári forgatag) átsétálva lehet eljutni magához a Szenszódzsi templomhoz. A templomtól nem sokkal távolabb egy ötszintes pagoda is megtekinthető. A híres Szandzsa- és Hózuki-fesztivál minden évben ebben a templomban kerül megrendezésre. A népszerű templomnak évente megközelítőleg 30 millió látogatója van. A turisták kedevenc látványossága a pagoda A Szenszódzsi templomkomplexumában…
Olvass tovább!Lékó Eszter: A virág ereje
A meteorológusok napról-napra jobb hírekkel szolgáltak. A melegebb idő miatt, már március közepén virágba borult az egész város. Hanako minden évben izgatottan várta a Hanamit. Édesanyjával mindig ugyanarra a helyre mentek, hogy gyönyörködhessenek a természet és az élet szépségében. Tokió számos parkjában jártak már, de csak egyetlen hely volt, ahol igazán azt érezték, hogy a természet csodái körül öleli őket. Ez volt a Hamarikyu-kert, ahol a cseresznyevirágzás mindig egy kicsit tovább tartott, mint máshol a városban. A kertet körülvevő felhőkarcolók nem nagyon illetek bele az idilli képbe, de Hanako édesanyja…
Olvass tovább!Béres Attila: Gr. Széchenyi Béla Japán expedíciója (Különdíj)
A magyar és a japán nép igen távol él egymástól, más földrajzi környezetben, eltérő történelmi fejlődéssel és kulturális hagyományokkal. Ezért is volt igen nagy szenzáció a maga idejében minden olyan hírmorzsa, ami erről a népről a Kárpát-medencébe eljutott. Az emberek a japánokkal kapcsolatban mindenre „vevők” voltak, minden érdekelte őket. Szinte pár névre korlátozódik azok száma, akik hírt adtak a szigetországról, ami nem volt egy veszélytelen kaland a bezárkózás politikája és az idegenellenesség miatt. Jelky András első magyarként jutott el Japánba, Benyovszky Móric pedig elhajózott a szigetvilág partjai mentén, de a…
Olvass tovább!Veres Tamás: A tudás hatalom (III. díj)
Yokohama kikötőjében, mint két nyugodt kisgyermek, akik most szenderültek mély álomba a bölcsőjükben, úgy ringott az Osztrák-Magyar Monarchia két hadihajója, a Donau és az Erzherzog Friedrich korvett. Utasaik egy éve indultak el Triesztből, a Szuezi-csatornán keresztül, hogy Ferenc József osztrák császár és magyar király megbízásából diplomáciai szövetséget kössenek Japán uralkodójával, Meidzsi császárral. A fekete díszmagyarba öltözött férfi a partról érdeklődve hallgatta a bálnák énekét, melyet a tenger még jobban felerősített. Kezében egy Henry karabélyt tartott. Egyik amerikai útján szerezte. Pödört egyet hosszú, kackiás bajuszán, megigazította a szakállát és rántott egyet…
Olvass tovább!Lazarev Oleg Alekszandrovics: Az orosz tajga a felkelő Nap országának fényében (II. díj)
Származásom illetve a japán történelem és kultúra iránti érdeklődésem késztetett arra, hogy tollat ragadjak és a japán illetve az orosz civilizáció interakciójának, a többi nemzet számára is megrázásokkal teli XX. század prizmáján át megvizsgáljam a két szomszédos ország jelenkori kapcsolatát és konfliktusát, mely megoldása elengedhetetlen a további együttműködéshez és a jószomszédi kapcsolat ápolásához egyaránt. Ehhez időutazás szükségeltetik. Helyszín: Mandzsúria, 1896. Ebben az évszázadban kezdődött az a történet, melynek betűi s hieroglifái a XXI. századba is átnyúlnak. A Kuril-szigetek témája érzékeny téma mind az orosz medve mind a japán szamuráj számára,…
Olvass tovább!