Vonat vagy busz? Ez egy vonatbusz.

Tokusima prefektúrában tesztelik a személyszállításra tervezett kettős üzemmódú járművet. Nem meglepő, ha egy buszt átalakítanak úgy, hogy vasúti pályán is közlekedjek, erre számos példa van. De Japán egy teljesen egyedülálló ötlettel állt elő, hiszen a speciálisan átalakított Toyota Coaster buszok nem csak sínpályán, hanem aszfalton is kitűnően tudnak közlekedni. Kötött pályán 60, közúton pedig 100 km/ óra sebességgel tud haladni. Inter Japán Magazin

Olvass tovább!

Klímasemleges működést ígér 2035-re a Toyota

Nyugat-Európában 2035-ben már csak zéró károsanyag-kibocsátású (Zero-Emission Vehicle, ZEV) modelleket hoz forgalomba a Toyota,  addigra a vállalat globális gyártása is karbonsemleges lesz – közölte a japán autógyártó kedden az MTI-vel.  A cég európai kínálatában a ZEV aránya a vevői igényektől függően az 50 százalékot akár 2030-ra meghaladhatja. Addig a Toyota és a Lexus globálisan 30 új akkumulátoros elektromos modellt mutat be, egyidejűleg további hidrogén üzemanyagcellás elektromos modellek is megjelennek a kínálatában – tájékoztattak. A gyártó prémium márkája, a Lexus már most is szinte kizárólag öntöltő hibrid elektromos autókat ad el a…

Olvass tovább!

Új csúcsragadózó dinoszauruszfajt azonosítottak japán őslénykutatók

Egy új csúcsragadozó dinoszauruszfajt azonosítottak a Cukubai Egyetem őslénykutatói egy Üzbegisztánban talált 90 millió éves fosszília alapján. Az új dinoszauruszfajt, amely az Ulughbegsaurus uzbekistanensis nevet kapta, a húsevő carcharodontosaurus nemhez sorolták, amelynek képviselői a zsarnokgyíkalakú dinoszauruszok (tyrannosauroide) – köztük a T-rex – előtti időkben, a felső kréta korban élt. A Phys.org tudományos ismeretterjesztő hírportál cikke szerint a Royal Society Open Science című folyóiratban közzétett tanulmányukban írták le a japán kutatók az új fajt, amely a mai Kizilkum-sivatag területén élt. Két különböző evolúciós elemzés is megerősítette az új dinoszauruszfaj besorolását. Ez…

Olvass tovább!

48 milliárd dollár a Godzilla fejlesztésére

Nem véletlenül kapta a „Godzilla” jelzőt a japánok saját fejlesztésű high-tech harci légjárműve. A Mitsubishi F-X hatodik generációs vadászgép felszerelései közé tartozik többek között a hőpajzs, távvezérlésű drón, illetve egy olyan radar, mely mikrohullámú fegyverként működik majd. Közel 40 éve nem végeztek vadászgép fejlesztést, így a helyi mérnökök több külföldi szakemberrel együttműködve végzik a munkát. A cél az, hogy Japán is felzárkózzon a kínai és orosz haderőhöz, hiszen mindkét ország modern légi eszközökkel rendelkezik. Az F-X prototípusa vélhetően 2024-re készül majd el. Inter Japán Magazin

Olvass tovább!

Levél a jövőből

Bár már nagyon ritka, hogy levelet írunk másnak, vagy üdvözlőlapot küldünk, hiszen telefonon már sokkal gyorsabb és egyszerűbb elküldeni egy üzenetet. A postáknak azonban még így is nagy szerepe van az életünkben, sokan még postai úton kapnak csekket és ott is fizetik be ezeket, szerződéseket, üzleti levelet mind-mind postai úton kapunk. Ami pedig maradandó és a jövőben is szükséges lesz, azt lehet modernizálni. Japánban megjelentek a robotposták. Ezek a kis guruló gépezetek óránkét 6 kilométer sebességgel tudnak „száguldani” és 30 kg-ig terhelhetőek. Az ZMP Inc. által kifejlesztett robot a DeliRo…

Olvass tovább!

Furcsa aszteroidákat találtak a Mars mellett

Hasegawa Sunao, a japán űrkutatás tudósa két olyan aszteroidát talált a Mars és a Jupiter között, amelyeknek nem ott, hanem a Neptunuszon túl kellene lenniük. Két furcsa égitestet fedeztek fel az űrkutatók a Mars és a Jupiter között. Ezek – a 203 Pompeja, valamint a 269 Justitia – azzal keltették fel a tudósok figyelmét, hogy az aszteroidaöv eddig ismert legvörösebb égitestjeinél is sokkal vörösebbek. A szakértők feltételezik, ezek a Neptunuszon túlról kerültek ide, és ha ebben nem tévedtek, akkor útbaigazítást adhatnak a Naprendszer kialakulásához. Hasegawa Sunao egy infravörös teleszkópos megfigyelése…

Olvass tovább!

A Mars holdjain érdemes az ősi élet nyomai után kutatni japán tudósok szerint

A Mars holdjai szolgáltathatnak a legnagyobb eséllyel bizonyítékot az ősi élet nyomaira a Marson a japán űrkutatási ügynökség (JAXA) szakemberei szerint. Hjodo Rjuki és Uszui Tomohiro tanulmányában sorra veszi a vörös bolygó tanulmányozására irányuló jelenlegi és a következő tíz évre kiterjedő erőfeszítéseket – olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon. Ezek közé tartozik az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Perseverance marsjárójának kőzetmintagyűjtése a Jezero-kráterben. A NASA továbbá a 2030-as években tervez űrjárművet küldeni a Marsra a mintáknak a Földre történő szállításához. Japán pedig még az évtized vége előtt űrszondákat akar küldeni a Mars…

Olvass tovább!

Hatalmas 3D-s macska miákol Tokió egyik forgalmas pontján

  Hatalmas 3D-s macska jelent meg egy tokiói óriásplakáton, írja a CNN. Sindzsuku kerületben, az egyik legforgalmasabb közlekedési csomópontban tűnik fel a reklámok között ez a tarka macska:   A 154 négyzetméteres kivetítő látványa mellé néha még nyávog is egyet-egyet a virtuális cica a pályaudvarnál járó napi 190 ezer járókelőnek. Az, hogy éppen mit csinál a plakátmacska, mindig a napszaktól függ: reggelente még csak éledezget, de napközben már állva nyávog a gyalogosokra, és persze minden este lepihen: Inter Japán Magazin

Olvass tovább!

Az autóvezetésre optimalizált cipőt kínál a japán projekt

Az autóvezetés speciális követelményeire szabták a Mazda és a Mizuno sportszergyártó szakemberei által készített cipőt – írja az Autómotor.hu. A Mazdának fontos az ember és az autó kapcsolata, ennek tökéletesítése érdekében most a mérnökei összefogtak a Mizuno sportszergyártó szakembereivel, és egy kifejezetten az autóvezetésre optimalizált lábbelit készítettek. Olyan a felsőrész kialakítása, hogy megkönnyíti a boka mozgatását, amivel például könnyebb lesz a pedálok közötti váltás, miközben a talp anyaga és mintázata jó tapadást biztost a műanyag taposófelületen, a lekerekített sarokrész finomabb pedálkezelést tesz lehetővé. A Mazda x Mizuno cipő megalkotásának gondolata…

Olvass tovább!

A japán régészet

A régészet, mint tudományág fejlődése a 18. és 19. század körül indult meg a világban. Japánban a régészet 1862 körül kezdett fejlődni. 1868-ban azonban a sintó (shintō) lett az államvallás, s mivel szent szövegének, a Kodzsikinek (Kojiki-nek) (i.sz.712) mítoszaival ellentétes eredményeket hozott a régészet és mivel a Kodzsikiben nem lehetett kételkedni egészen 1945-ig, a régészet szinte teljesen leállt. 1945 után azonban ismét megindult és igen jelentős tudományággá vált.  

Olvass tovább!