Minden évben július harmadik hétfőjén – idén július 22 – tartják Japánban a Tenger Napját, amely hivatalosan 1996 óta számít kitüntetett napnak, a 2003-as japán állami ünnepekről rendelkező törvény elfogadása óta pedig nemzeti ünnepnek.
Ennek alkalmából országszerte „tenger témájú” rendezvényeket tartanak, amelyekkel az ország partjait körülölelő természetes vizek nyújtotta jólétre emlékeznek. Az ünnep spirituális eleme, amikor az emberek a szentélyeket felkeresve hálát adnak a „tenger áldásaiért”.
A Tenger Napja (海の日 – Umi no Hi) Japán 14. nemzeti ünnepe, de nem az első amely az ország körüli vizekhez kötődik. 1941-ben július 20-a Tengerészeti Emléknapként írta be magát a japán kalendáriumokba. A Meiji Császár 1876-ban a Meiji Maru nevű kétárbocos szkúner fedélzetén körutazást tett Japán északi részén. A Tohoku és Hokkaido régiókban tett látogatás befejeztével július 20-án érkezett vissza Yokohama kikötőjébe. Unokája, Hirohito erre az eseményre emlékezve vezettette be az első tengerhez kapcsolódó japán ünnepet.
A Tenger Napján lép életbe Japán új „Óceán Alkotmány”. Alaptörvény, amely a tengerészettel és halászattal foglalkozó hivatalok és szervezetek egységes működését szabályozza. A második világháború vége után 62 évvel ez volt az első japán állami intézkedés, amely az ország körül elhelyezkedő tengerek biztonságát hivatott szavatolni.
Katika
Inter Japán Magazin