Az ukrajnai háború kapcsán Japán eddig óvatos diplomáciai magatartást tanúsított. Tokió, bár elítélte a konfliktust és szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, most a G7-csúcs után újraértékeli álláspontját. A South China Morning Post értesülései szerint Japán, amely korábban kerülte a Peking elleni lépéseket, most komolyabb intézkedéseket is fontolóra vehet Kínával szemben, amely Moszkva egyik fő támogatója a nyugati szankciók ellen.
Kisida Fumio miniszterelnök, aki részt vett az olaszországi G7-találkozón, szembesülhet azzal a kérdéssel, hogy hogyan büntessék azokat az államokat, amelyek segítik Oroszországot. A nem hivatalos jelentések szerint Japán hajlandó csatlakozni a nyugati szövetségesekhez és szankciókat alkalmazni a kínai-orosz kereskedelemre, különösen a kettős felhasználású eszközök terén. Ez érintheti a japán vállalatok exportját is, és így hatással lehet a gazdaságra. Peking már jelezte, hogy erős választ adna egy ilyen lépésre, ezért Tokió egy köztes megoldást is választhat, ahol csak néhány, kevésbé jelentős céget sújtanak büntetéssel, ezzel elkerülve egy újabb szankciós háborút.
A G7-csúcson felmerült további kérdések között szerepelt az is, hogy milyen módon lehetne büntetni azokat az országokat, mint India, Üzbegisztán, Kazahsztán és az Egyesült Arab Emírségek, amelyek segítenek Oroszországnak a szankciók kikerülésében. Kisida Fumio várhatóan nemcsak Kínát, hanem ezeket az országokat is büntetheti, ami tovább bonyolíthatja országa nemzetközi kapcsolatait.
A japán kormány óvatossága érthető, tekintettel arra, hogy Kína az egyik legnagyobb kereskedelmi partnerük. Azonban a nemzetközi nyomás és a háború súlyosbodása miatt Tokió kénytelen lehet újraértékelni a helyzetet és dönteni arról, hogy milyen lépéseket tesznek a jövőben.
Inter Japán Magazin