A tüskés fugu mondta… 3.

fugu

A tüskés fugu (magyarul gömbhal, vagy golyváshal) furcsa jószág. Egész testét apró tüskék borítják, és ha dühbe gurul, felfújja magát. A fugu nem szereti, ha kifogják. Mondhatni, a guta kerülgeti! Ezért minden horogra akadt példánya gömb formájú. Kegyetlen bosszút áll azon, akik megeszi. Ha az epéjében lévő, bivalyerős méregből akár csak tűhegynyi kerül az ételbe, az ínyenc nem éli túl. Ellenszere nincs.

 A tüskés fugu tehát igencsak alkalmas lehetne arra, hogy epés megjegyzéseket tegyen, de rovatunkban csak beszél, beszél…  

A tüskés fugu mondta…

                    

             Tudja Ön, hogy…

 

– a mérgező fugu (gömbhal) feldolgozását 11 évig tanulják a japán séfek? (A hal epéjében lévő bivalyerős méregből egy tűhegynyi is halálos, ellenszere nincs.)

– a japánok nem ágyban, hanem nappalra feltekerhető, vagy összehajtogatható matracokon alszanak?

– a világ legtöbb példányban megjelenő újságja a japán Aszahi Sinbun? (Naponta kétszer, reggel és délután jelenik meg 10-10 millió példányban.)

– Japánban ismeretlen a borravaló?

– Japánban több háziállat van, mint gyerek?

– Japánban 5,5 millió utcai automata van?

– Tasirodzsima szigeten több macska él, mint ember?

– Japán tengeri határainak megtartására legdélebbi szigetére rá kellett húzni egy betonréteget? (Ha a hullámzás-koptatta korallzátonyt dagálykor ellepné a víz, az ország hatalmas halászati területeket veszítene.)

– a japánok esznek a világon legtöbb halat, évente 15 millió tonnát?

– Japánban évente több, mint 2 milliárd mangát adnak el?

– instant rámenből (tésztaleves) Japánban több, mint 5 milliárd adagot adnak el?

– Tokió Sinjuku állomásán a legnagyobb forgalmú, naponta több, mint 2 millió utas fordul meg?

– a Titanicon csak egyetlen japán utazott, akit ismerősei „gyávasága” miatt megvetettek és kiközösítettek, mert nem halt meg, hanem mentette az életét?

– hogy a japán matematikában nem hármasával, hanem négyesével írják a nullákat? (Így számolnak: egy tízezer, két tízezer, stb…)

– Japánon kívül Brazíliában él a legtöbb japán?

– az évente kidobott evőpálcikákból 17 ezer otthont lehetne felépíteni?

– míg a nyugati ember a szívet tartja az érzelmek központjának, addig a japán a hasat?

 

A japán koszt nem a mama főztje

food4

 

Nem minden magyar gyomor bírja az idegen kosztot. Az 1980-as években Japánba szerződött egy magyar népi együttes. Egyik zenésze az itt töltött hónapok (netán egy év?) több mint 20 kilót fogyott. Annyira megszokta az édesanyja főztjét, hogy utazáskor még Magyarországon is gyakran éhen maradt, hát még Japánban! Egyszer földöntúli boldogsággal az arcán hazavitt egy egészben sült csirkét. Piros, ropogós külsejű volt és illatos, mintha a mama készítette volna! Aztán kiderült, hogy valami cukros mártásban sütötték. Egész ittléte alatt csak francia kenyeret volt képes enni, amiről soha nem mulasztotta el megjegyezni, hogy „bezzeg a mama nem így süti”.

 

Katinka
Inter Japán Magazin

 

Related posts