A 2011-ben történt nagy erejű japán földrengés nukleáris katasztrófát idézett elő a Fukusimai atomerőműben. Az elégtelen hűtés miatt leolvadtak a fűtőrudak, amelyek kiszerelése és elszállítása még sok éven keresztül nagy gondot okoz.
A mérnökök speciális mini robotot terveztek a rudak hűtővízben maradt apró darabkáinak összegyűjtésére.
Októberben egy kisméretű, cső alakú robotot terveznek bevetni a Fukusima Daiichi atomerőmű 2-es blokkjába. A távirányítású, teleszkópos készülék bemutatóján láthattuk, hogy miként emel fel egy pici részecskét – hasonlóan fogja majd a fűtőelemek darabjait is gyűjteni. A TEPCO (Tokiói Elektromos Művek) célja, hogy egy apró, 3 gramm súlyú fűtőanyag-mintát hozzanak felszínre elemzés céljából.
A TEPCO vezetősége szerint a 2-es blokkból származó fűtőanyag-törmelék eltávolítása kulcsfontosságú a leszerelési folyamat során.
A Fukusima reaktorokban található három sérült egységben összesen 880 tonna radioaktív fűtőanyag vár eltávolításra. A folyamat több mint két évvel csúszik az ütemtervhez képest, mely szerint már 2021-ben meg kellett volna kezdeni a munkálatokat, a 2011-es földrengés és cunami után. A japán kormány és a TEPCO becslése szerint a teljes helyreállítás 30-40 évet vehet igénybe, de szakértők szerint ez túlzottan optimista lehet, mivel a reaktorok belsejében meglepetésekre is számíthatunk. A tesztek előtt a TEPCO kisebb robotokat küldött a helyszínre, hogy felvételeket készítsenek a reaktor belsejéről, én némelyikük tönkrement a sugárzástól.
Katika
Inter Japán Magazin