A japán űrkutatás műszaki szakemberei sikeresen végrehajtották az űrhulladék eltávolítására irányuló missziójuk első szakaszát, ami ígéretes lépés a Föld körüli pálya megtisztításában.
A tudományos közösség számára nagy gondot okoz az a rengeteg űrhulladék, amely a korábbi űrmissziók nyomán kering a bolygónk körül. Ezek az objektumok egyre növekvő kockázatot jelentenek az újabb űrmissziók számára, hiszen a magas mozgási sebességük miatt ütközéskor még egy kis csavar is komoly károkat okozhat, például az ISS-en.
A szakértők legnagyobb aggodalma a Kessler-szindróma, amely szerint az egymással ütköző űrhulladékok egy láncreakciót indíthatnak el, ami még több hulladékot generál. A kutatók ezért törekednek valamilyen módon megszabadulni ezektől a veszélyes objektumoktól. Ezen dolgozik többek között a NASA, Kína, Oroszország és Japán is. Az utóbbi már elindított egy missziót, amelynek célja az űrhulladék-eltávolítás lehetőségének bemutatása. A projekt most érte el az első jelentős mérföldkövet: sikeresen közelített meg egy darab hulladékot, és fotót is készített róla.
Az ADRAS-J (Active Debris Removal mission by Astroscale-Japan) nevű misszió februárban kezdődött, és azóta számos manővert hajtott végre az űreszköz, hogy követni tudja a cél űrhulladékot. Ez nem volt egyszerű feladat, mivel ezek az objektumok nem rendelkeznek pozíció-meghatározó képességgel.
A mérnökök szerint a szerkezet nem irányítható, és nem lehet vele kommunikálni, tehát nem lehet „szép szavakkal” meggyőzni. Hamarosan elindulhat egy újabb misszió, az ADRAS-J2, amely ismét megörökítené a törmeléket, majd egy robotkar segítségével meg is ragadná azt.
Katika
Inter Japán Magazin