Japán úttörő építőanyaga a szén-dioxidot megkötő beton

 

Japánban, Nagano prefektúrában készült el a világ első olyan háza, amelynek falai képesek a szén-dioxid megkötésére.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a Karuizava városban található épület klímabarát falai egy forradalmi betonból készültek, amelynek ökológiai lábnyoma rendkívül alacsony, így jelentős mértékben hozzájárulhat a klímaváltozás elleni küzdelemhez.

A Nendo vállalat és a CO2-SUICOM
A Nendo vállalat által tervezett ház a CO2-SUICOM nevű, környezetbarát beton felhasználásával épült. Ebben az anyagban a cement egy részét ipari melléktermékekkel helyettesítették, és hozzáadtak egy szén-dioxidot elnyelő komponenst, csökkentve ezzel a gyártás során keletkező szén-dioxid mennyiségét. A ház falai összesen 110 méter hosszan húzódnak az út mentén.

Globális és helyi kibocsátás
Egy 2023-as tanulmány szerint a cement- és betongyártás globálisan a szén-dioxid-kibocsátás körülbelül 8%-áért felelős. Japánban a cementipar a teljes kibocsátás 1,2%-át adta 2020-ban. A Nendo célja az volt, hogy olyan betonelemeket alkalmazzanak, amelyek szűrőként működnek.

Tervezés és funkcionalitás
A ház nem tömör falakból áll, hanem a betonelemeket úgy helyezték el, hogy azok esztétikusak legyenek, ugyanakkor korlátozzák a belátást. Összesen 2050 blokkot használtak fel, amiből öt, egyenként 3 méter magas falat emeltek.

CO2-SUICOM beton tulajdonságai
A CO2-SUICOM beton szilárdsága megegyezik a hagyományos betonéval. Az elemeket formázás után egy speciális kamrába helyezték, ahol szén-dioxidot juttattak beléjük. Míg egy köbméter hagyományos beton gyártása során általában 300 kg szén-dioxid-kibocsátás keletkezik, az új technológiával a karbonsemlegesség is elérhető, hiszen a megkötött szén-dioxid a beton belsejében marad, nem szabadul fel a környezetbe.

Katika
Inter Japán Magazin

Related posts